Diecezja siedlecka

Uroczystości podsumowujące prace remontowe w radzyńskiej parafii/RELACJA

08
lis 2022

7 listopada w parafii Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaski zostały podsumowane prace remontowe wnętrza kościoła parafialnego. Zakres prac obejmował sztukaterie we wnętrzu kościoła i konserwatorski remont ścian. Kościół Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim jest zabytkiem późnorenesansowego budownictwa sakralnego w Polsce. Został wybudowany w XVII wieku.

Te prace konserwatorskie były dość proste. Nadrzędnym celem było przywrócenie pierwotnej kolorystyki tego kościoła. To była pierwsza profesjonalna konserwacja kościoła od jego budowy. Wszystkie prace robione wcześniej to były zabiegi, które nakładały jedną warstwę na drugą - mówi Zofia Kamińska konserwator zabytków.
Remont kościoła Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim rozpoczął się w kwietniu 2021 roku a zakończył w lipcu 2022r. Do odnowienia pozostała jeszcze posadzka w kościele – mówi ks. Krzysztof Pawelec proboszcz parafii Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim.

Na remont konserwatorski wnętrza kościoła parafia pozyskała 1 mln. 202 tys. złotych dotacji od Marszałka Województwa Lubelskiego. Remont kosztował niespełna 2 mln. złotych.

Głównym punktem uroczystości była Eucharystia, której przewodniczył Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda.

- Wspólnota kościoła, w której zapowiedział swoją obecność Chrystus jest nam konieczna. Tą wspólnotą się cieszymy. Dbamy o jej piękno zarówno w wymiarze duchowym i materialnym. To działanie wobec świątyni materialnej wzywa nas do troski o piękno duchowe naszego sumienia – mówił w homilii biskup Kazimierz Gurda.
- Trzeba stałej troski o piękno naszej duchowej świątyni. Czasem konieczna jest gruntowna odnowa. To Bóg odnawia piękno naszych serc, naszych sumień. Dokonuje się to przez sakramenty święte. Szczególnie przez sakrament pojednania i pokuty i przez sakrament Eucharystii – mówił biskup.

POSŁUCHAJ




SK [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Sławomir Karczewski
+48.500106003

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.