Radzyń Podlaski

Radzyń włączył się do Narodowego Czytania

Kultura Wt. 07.09.2021 11:32:02
07
wrz 2021

Radzyń po raz kolejny, odpowiadając na zaproszenie Pary Prezydenckiej, włączył się do akcji Narodowe Czytanie. Lekturą jubileuszowej, 10. edycji, była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Spotkanie, zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, odbyło się w sobotę, 4 września na placu Wolności.

„To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście, który odczytała Jolanta Sawczuk Z MBP.

Następnie głos zabrał burmistrz Radzynia Jerzy Rębek: - Dziękuję pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej za zorganizowanie spotkania w tak pięknej scenerii. To okazja, by przybliżyć sobie arcydzieła polskiej literatury, odświeżyć pamięć.„Moralność pani Dulskiej” określana jest jako tragifarsa kołtuńska, która wytyka błędy – mówił włodarz miasta. - To budzi refleksję, każe postawić sobie pytanie, czy ja też nie popełniam błędów? I ostrzega: Uważaj, zachowuj się przyzwoicie! Zachęcam do lektury a także, abyśmy zainspirowani tym spotkaniem, wracali do czytania naszych autorów, wieszczów - najlepiej w naszej Miejskiej Bibliotece Publicznej.

W temat lektury wprowadziła Agnieszka Grochowska – nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 2. Zaprezentowała życiorys pisarki, który podsumowała: - Gabriela Zapolska to kobieta interesująca, niezwykłą, bardzo pracowita – pisarka, korespondentka, aktorka, walcząca o prawa kobiet, społeczniczka, niejednokrotnie wywołująca skandale i narażona na krytykę… życia nie zmarnowała, ze swoich potknięć umiała czerpać naukę i przekazywać ją innym. - Twórczość Zapolskiej A. Grochowska podsumowała słowami: - W swych utworach demaskuje zakłamanie, podwójne życie, sanatoryjne romanse i małżeństwa z przyzwyczajenia, ukazywała naturę ludzką z właściwymi jej wstydliwymi namiętnościami, podłościami, kłamstwem, miłością i podwójną moralnością. Nie dawała się zwieść pozorom.

Następnie w ciekawej scenerii mieszczańskiego salonu odczytane zostały wybrane fragmenty „Moralności pani Dulskiej”. Wśród czytających byli m.in. burmistrz Jerzy Rębek, dyrektor I LO Ewa Grodzka, dyrektor MOSiR Agnieszka Wołoszek, rektor Radzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Dariusz Gałan, Urszula Pietras, Panie z Biblioteki, członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 2. Żywa, ekspresyjna interpretacja utworu robiła na słuchaczach wrażenie - lekturze często towarzyszyły wybuchu śmiechu.

Spotkaniu towarzyszyła ciekawa wystawa tematyczna przygotowana przez Marię Ryndak (Miejska Biblioteka Publiczna). Uczestnicy spotkania otrzymali okazjonalne zakładki do książek mogli także ostemplować swoje egzemplarze „Moralności pani Dulskiej” stemplem przygotowanym z okazji X edycji Narodowego Czytania.

Inf. pras. Urząd Miasta Radzyń Podlaski



Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Karolina Suchodolska
+48.500105909

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.