Radzyń Podlaski

Radzynianka pisze książkę o kolejarzach z Wileńszczyzny. Do projektu poszukuje zdjęć i pamiątek z rodzinnych archiwów

Kultura Sob. 21.08.2021 12:45:19
21
sie 2021

Radzynianka Dominika Leszczyńska pisze książkę o kolejarzach z Wileńszczyzny. Tropi dzieje kolejarskich rodzin, które zostały wysiedlone z Kresów i osiedliły się w dzisiejszej Polsce, również w naszym regionie.

W ramach działania zostanie wydana książka opowiadająca o losach kilku kolejarskich rodzin z terenu Wileńszczyzny: od czasów zaborów po przymusową ekspatriację z Kresów w latach 1945-1946. Tak jak w przypadku poprzedniego tomu „Historii Kolejowych", autorkę inspirują do działania zasłyszane opowieści, odnalezione wspomnienia i nagrania, jak również otwarte domowe szuflady, które w jej przekonaniu stanowią niewyczerpane źródło wiedzy o przeszłości.

Równolegle do książki powstaje Portret Zbiorowy Kolejarza Kresowego, upamiętniający historię ludzi pracujących na drogach żelaznych. Dominika Leszczyńska prosi słuchaczy, których rodzinne korzenie sięgają Kresów o udostępnienie skanów bądź fotografii pracowników kolei z terenu Kresów Wschodnich, w tym z terenów Wileńszczyzny.

Z autorką rozmawiała Karolina Suchodolska.
POSŁUCHAJ 

W zbiorach Stacji Muzeum znajduje się niewiele eksponatów o tematyce kresowej. Przedwojenne Muzeum Kolejowe zostało ogołocone z co cenniejszych zabytków już w 1939 r. poprzez wywiezienie ich do Niemiec, pozostałe spłonęły lub zaginęły. Ocalały jedynie pojedyncze egzemplarze. Niestety, po wojnie na temat wysiedlenia Polaków z Wileńszczyzny (niesłusznie zwanego repatriacją) milczało się, nie było też przyzwolenia na pozyskiwanie eksponatów do zbiorów Muzeum ani prowadzenia badań w tym zakresie. Publikacja książki Kolejarze Wileńszczyzny wydaje się być doskonałą okazją do „odrobienia tej lekcji" i upamiętnienia ludzi kolei z dawnych Kresów Wschodnich.
Właśnie dlatego powstaje Portret Zbiorowy Kolejarza Kresowego (rodzaj tablicy pamiątkowej), tworzony wspólnie z potomkami kolejarzy. Będzie on towarzyszył publikacji na wszystkich etapach promocji, pojawi się m.in. w prasie, Internecie czy na fasadzie Stacji Muzeum przy ul. Towarowej 3. Stąd apel Dominiki Leszczyńskiej– prośba o sięgnięcie do archiwów rodzinnych i udostępnienie skanów bądź fotografii pracowników kolei z terenu Kresów Wschodnich, w tym z terenów Wileńszczyzny.

Pliki w formie elektronicznej można nadsyłać bezpośrednio do autorki reportażu na adres: dominika.leszczynska@stacjamuzeum.pl lub historia@stacjamuzeum.pl (rozdzielczość 300-600 dpi TIFF, zapis bez kompresji, jeżeli zdjęcia są w sepii to skan w kolorze, jeśli czarno białe to skan w skali szarości). Stacja Muzeum zaprasza też też do kontaktu korespondencyjnego lub telefonicznego (Stacja Muzeum, ul. Towarowa 3, 00-811 Warszawa, tel. 22-620 04 80 w. 123). Więcej informacji o całym przedsięwzięciu znajdziecie Państwo na stronie internetowej Muzeum: https://www.stacjamuzeum.pl/pl.kolejarze_z_wilenszczyzny.html Wszystkim Darczyńcom, których materiały trafią do książki lub utworzą Portret Kolejarza, Stacja Muzeum odwdzięczy się egzemplarzem autorskim Kolejarzy z Wileńszczyzny.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Karolina Suchodolska
+48.500105909

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.